reklama

Rytmus, Biela Revolúcia a kampaň Práva a Spravodlivosti

Ľudia sú hlúpi, prinajmenšom na internete. Väčšina z nich má o nejakých zásadách bezpečnosti len veľmi vágnu predstavu a polovici tých, ktorí tú predstavu majú, je nejaká bezpečnosť aj tak ľahostajná. Ak by sa rovnako správali aj v reálnom svete, ich život by bol veľmi smutný a pravdepodobne aj krátky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Lenže ľudia sú navyše aj nepoučiteľní, to je problém. Môžem ja koľko chcem šíriť osvetové články o hoaxoch, spamoch, aplikáciách, o tom, aké veľké riziko je kliknúť na internete na každú blbosť, nepomáha to. Moji priatelia, fanúšikovia a odberatelia si článok prečítajú, posunú ho ďalej, aby sami vyzerali múdro, a potom ďalej veselo klikajú na aplikácie, ktoré im sľubujú, že sa dozvedia, čím boli v predchádzajúcom živote a živote predtým. Spoľahlivo šíria spamy od rasistických po rakovinové.

A tu je ďalší paradox: keď im to vytknete, keď ich slušne upozorníte, aby ste im pomohli, naštvú sa na vás namiesto toho, aby sa zamysleli nad sebou. Hlúposť ľudí na internete je živnou pôdou pre zneužívanie a my si to hneď aj môžeme ukázať na príklade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Právo a Spravodlivosť je tá strana, ktorú ste mohli zachytiť v súvislosti s tým, že jej šéfuje Puškár, ktorý je bratom Puškárovej, lenže súrodencov si človek nevyberá. Mohli ste ju zachytiť v súvislosti s tým, že za nich na 69. mieste kandiduje playmate Járová, medzi ktorej úspechy patrí to, že bola playmate a ďalej to, že bola playmate. Inak je to strana, ktorej preferencie sa podľa posledných výskumov pohybujú pod prahom merateľnosti a štatistickej odchýlky. Napriek tomu, ak sa pozriete na Facebook, práve teraz má 90 500 fanúšikov, z ktorých, odhadujem, minimálne 90% o tom nič nevie. Pre porovnanie: Smer - 19 700, SDKÚ 13 800 a SaS, ktorá ma internetovo najzdatnejších voličov, 101 000. Skrátka, evidentná disproporcia. Konečne som to slovo niekde použil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Položenie otázky, ako je to možné, je na mieste, a odpoveď jednoduchá. Nie tak dávno Facebook obiehala aplikácia, ktorá vyzývala na zastrieľanie si na gorily v parlamente. Bola to lákavá ponuka, lebo naštvaných nás bolo viac než dosť, a tak sa klikalo a strieľalo ostošesť. Ľudia sa predbiehali v tom, kto zastrelí viac goríl a všetci sa nevedomky, kliknutím na aplikáciu, stávali fanúšikmi Práva a Spravodlivosti. Nemám predsa päť priateľov, ktorí by PaS volili.

Môžete sa spýtať, načo je dobré mať veľa fanúšikov. Nuž, prvé kľúčové slovo sa volá relevancia. Ak ich toľko máte, môžete sa tváriť, že ste nejakým spôsobom dôležití. Áno, je to nezmysel, ale politici celkom bežne veria oveľa väčším nezmyslom. Druhým kľúčovým slovom je cieľová skupina, ktorú týmto získavate. Mať poruke deväťdesiattisíc mladých a teda pomerne ľahko ovplyvniteľných ľudí, je užitočná vec za každých okolností. A teraz si zase na príklade ukážeme prečo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohým ľuďom z môjho okolia prišla včera SMSka, ktorá sa na displeji zjavila a hneď po prečítaní zmizla. Viď screenshot.

Obrázok blogu

Text patrí medzi tie lepšie, názov Biela Revolúcia tiež sľubuje mnohé, ostáva len otázka, čo to celé má znamenať a kto za tým celým je, lebo toto nie je paranoja, ale logická myšlienka. Ak totižto dokáže niekto posielať nevyžiadané SMSky, zrejme sa nerozhodol Bielu Revolúciu organizovať dnes ráno v sprche.

Technika, ktorou sa to celé udialo, sa podľa slovenského Twittra volá flash SMS. Flash SMS sa dá poslať priamo od operátora, ak sa na úvod správy vloží konkrétny kód. Slovenský Twitter ďalej tvrdí, že tie kódy nie sú až také utajené, ako by byť mali, čiže čisto teoreticky v tom operátori môžu byť nevinne. Niekto vás skrátka otravuje a robí to možno práve preto, že ste niekedy v minulosti tiež klikli na úplne nepotrebnú aplikáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz samotná Biela Revolúcia. Na Facebooku má za dva dni necelých 2300 fanúšikov, čo je trochu bieda. Názov aj bielo-červeno modré prevedenie by teoreticky mohli odkazovať na KDH (čím sa im ospravedlňujem, ale môžu si za to sami), ale oni to nie sú. Stránka bielarevolucia.sk je na informácie skúpa, teda okrem hesiel, ktoré síce politikov nechcú priamo strieľať, ale inak predstavivosti medze nekladú. O niečo viac sa dozviete napríklad na tv-program.sk, kde ich banner žiari na úvodnej stránke. Kliknete naň očakávajúc inštrukcie, proti komu ideme tento krát, a dostanete sa na stránku Práva a Spravodlivosti. Ste doma, dá sa povedať. 90 000 fanúšikov Bielej Revolúcie v zálohe a ani o tom nemusia vedieť.

Viete, Právo a Spravodlivosť. Preferencie mizivé, ale klobúk dole, online marketing skvelý a to ešte musím pripomenúť, že ich svojho času na svojej stránke s 220 000 fanúšikmi propagoval aj Rytmus. Otázkou je len, či a koľko sa za takúto reklamu platí, hoci to mohla byť aj len priateľská služba, keďže Rytmus je Puškárovým kamarátom a on zas krstným otcom jeho albumu. Áno, Slovensko je malé.

Obrázok blogu

Zhrňme si to: Právo a Spravodlivosť sa do parlamentu nedostane a žiaden Rytmus na tom nič nezmení. Biela Revolúcia je ich aktivita a ako taká si zaslúži byť ignorovaná. A vy už naozaj neklikajte na všetko.

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu