reklama

Všestranný sprievodca po Lisabone a okolí

Cestou tam zisťujeme, že prestúpiť z jedného lietadla do druhého sa dá aj za sedem minút a cestou späť, že aj za minúty tri. Čiže za predpokladu, že ste ochotní podstúpiť dvanásť hodín tam a dvanásť späť, je Lisabon  z Budapešti cez Zurich a naspäť cez Brusel schodnou alternatívou. Ísť potom po štyroch hodinách spánku do práce je schodné podstatne menej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Lisabon

Lisabon je plný turistov, ale nie do tej otravnej miery, skôr niekde tesne pod ňu a turisti majú na to, aby ho navštívili, dostatok dobrých dôvodov: sedemnásťkilometrový most, hrad, električky a kachličky (Portugalsko je rajom kachličkárov). Tiež staré mesto a nové staré mesto, fado, pár celkom pekných ukážok toho, ako naložiť s verejným priestranstvom tak, aby aj verejným ostalo a tiež kostol, ktorá už niekoľko storočí kostolom nie je.

V roku 1755 totiž Lisabon a vlastne celé atlantické pobrežie Portugalska (tiež však Cornwall a Írsko) zasiahla tsunami, ktorá okrem niekoľkých desiatok tisíc mŕtvych po sebe zanechala aj úplne zdevastované mesto. Kostol odvtedy nie je kostolom, stojí tam bez strechy a takmer zborený, len aby sa nezabudlo. Lisabon je vystavaný pri ústi rieky Tejo a pri pohľade na jej šírku (pripomínam sedemnásťkilometrový most) naberá predstava tsunami úplne iný rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Táto fotografia sa objavuje už v druhom článku

Po roku 1755 teda na pobreží vzniklo okolo dvoch veľkých námestí nové staré mesto širokých pravouhlých ulíc. Tie majú byť proti ďalším zemetraseniam odolné, čo podľa dobových záznamov testovali pomocou pochodujúcich čiat vojakov. To tam sme bývali. Value for money, na presnejšiu charakteristiku toho hotela, ktorý poslednou rekonštrukciou prešiel v sedemdesiatych rokov, som zatiaľ neprišiel. A vôbec nám to nevadilo.

No a Lisabon je teda nádherný. Je zájdený, pátos z budov sála, ale rovnako ako kúsok chýba k jeho definitívnej turistickej preplnenosti, kúsok chýba aj k tomu, aby sa zo zájdeného stal schátralým. Balansuje presne na tej hrane, ktorá mu pristane, ledabolo a akoby uvoľnene odkazuje na svoju veľkolepú históriu a nehrá sa na nič, čím nie je. Napríklad rozhodne nie je nejako drahý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Igreja de Carmo

Portugalci sú veľmi milí ľudia, ktorí sa s potešením vymedzujú voči Španielom, lebo nemajú siestu a sami o sebe tvrdia, že sú pracovitejší, čo síce úplne potvrdiť neviem, ale pocit sa im taký vyvolať podarilo. Tiež všetci, s ktorými sme sa stretli, hovorili veľmi slušne po anglicky a väčšina z nich aj kombináciou ďalších jazykov. No a služby. Služby fungovali plynule a jednoducho, čiže presne tak, ako si to turista želá. S dôrazom na plynule a jednoducho. A mohol by som pokračovať.

Belém

Belém bol kedysi samostatným mestom a v zlatých časoch portugalskej moreplavby prístavom, z ktorého sa vyrážal objavovať a dobýjať svet. Ten príbeh je stále rovnako fascinujúci: krajina Španielskom vytlačená na okraj a bez možnosti sa z neho dostať, sa rozhodne vydať jediným možným smerom a teda do mora. Nevie, kde a či to more končí a čo, ak vôbec niečo, na tom konci je. Zmapuje teda celé pobrežie Afriky a skončí až v Indii, dotiahne to dokonca až tak ďaleko, že si v zmluve z Tordesillas môže so Španielskom rozdeliť celý nový svet na dve polovice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Odtiaľto sa objavoval svet

Dôkazom jej histórie je belémska veža a kláštor, ktorý chránila, ale aj chronologická mapa toho, ako sa portugalská moc rozrastala. Kláštor je históriou samou o sebe, navyše v ňom sídli múzeum moreplavby.

Obrázok blogu


Kláštor v Beléme, niekedy tiež nemocnica a sirotinec

Okrem toho je Belém štvrťou, kde hustota turistov konečne prekračuje tolerovateľnú hranicu. Je ich plná električka a plné chodníky, lebo každý, kto je v Lisabone, musí do Belému ísť a když už tam jednou je, má koukat aby byl a ne aby nebyl, jak tomu v mnoha případech je. Tiež musí navštíviť Pasteis de Belém, zaručene jedinú orginálnu cukráreň, domov pasteis od roku 1832. Pasteis sú jednoduché koláčiky s krémovou plnkou a Pasteis de Belém je večne prepchaté miesto väčšinu času navyše olemované turistami čakajúcimi na chodníku. Jedno sa však odškriepiť nedá: tamojšie pasteis naozaj sú najlepšie. Skúsil som iné, nedá sa porovnať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Belémska veža, podľa doby maják, pevnosť, väzenie a múzem

Belém je teda na hrane, ale koniec-koncov, sme turisti, tak čo asi očakávame okrem toho, že budeme stretávať ďalších turistov, chodiť na tie miesta, na ktoré chodia oni a na tých miestach s nimi čakať v rade? Všetko v úplnom poriadku.

Sintra

Vďaka oceánu vie v Lisabone veľmi fúkať a dva dni sa to aj deje. Teplota klesá z 25 na 15 stupňov, na čo reagujeme tak, že smerujeme do Sintry, mesta, do ktorého sa kráľ s dvorom uchyľoval pred horúcim letom. Teplota teda klesá ešte o niekoľko ďalších stupňov a vietor silnie.

Sintra je turistická asi ako Karlov most, ale na druhej strane aj rovnako krásna. V horách po jej okolí sú roztrúsené vily a zámky a na najvyššom kopci maorský hrad, ktorý po Araboch patril Portugalcom, Španielom aj Francúzom, skrátka tak, ako každý hrad, každému, komu práve patrila krajina. Je impozantný - pohľad z neho na Sintru v údolí, Lisabon neďaleko a oceán len o niečo ďalej je úžasný. Hrad by tiež mohol poslúžiť ako výborný príklad toho, že pôvodne úplne zničené ruiny hradu sa dajú nielen opraviť, ale dokonca uviesť do turisticky atraktívnej podoby. Teda ak je záujem. Sintra is beautiful, very touristy and very, VERY hilly, prečítal som si na jednom fóre a ušetrí mi to jeden celý odstavec. Sintru navyše treba vidieť a nie o nej čítať.

Obrázok blogu


To nie fotka, ale hrad je gýčový

Luís de Camoes je portugalským národným básnikom, lebo okrem zaujímavého života je aj autorom národného eposu Os Lusíadas Ten sa začína slovami Tu, kde končí pevnina a začína more a tieto slová sú vytesané na monumente na Cabo da Roca, najzápadnejšom cípe Európy. Ďalej už naozaj nič nie je, len oceán a pre tých, ktorí majú radi neznesiteľnú ľahkosť bytia, je to to pravé miesto. Akože viem, o čom hovorím.

Ďalšie veci, ktoré na Cabo da Roca nájdete: veľkolepé stometrové útesy, viac ako vietor, pôdu vetrom vyfúkanú až na piesok a jediné rastliny, ktoré na takejto pôde dokážu rásť. Tiež múr postriekaný obrovským znakom Legie Warszawa, aby sme vedeli, že futbalová tuposť tiež končí až tam, kde končí zem a začína more. Nie je toho veľa, ale Cabo da Roca je miestom, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.

Obrázok blogu


A takto vyzerá koniec

Okrem tohto všetkého majú v Portugalsku ešte víno, syry, zeleninu a ryby, to všetko výborné a tento článok by mohol pokračovať donekonečna, lenže na niečo vyše tri dni strávené v Lisabone je dlhý až príiš. Lisabon je jednoducho krásne mesto, ktoré by spolu s okolím pokojne znieslo aj o dva dni viac. Kto neverí, nech tam letí (tiež z Viedne a Prahy).

Foto: občas aj internety

Hudba: Madredeus - O Tejo

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu