reklama

Celebrity vs. sociálne siete

Na jednej strane dominuje pocit, že na sociálnych sieťach neexistuje súkromie, na druhej strane sa ľudia správajú tak, akoby to súkromie existovalo. Keď sa im potvrdí to, čo si mysleli (že skutočne neexistuje), sú prekvapení a majú pocit nespravodlivosti porovnateľný so zlodejom, ktorý o svojom pláne informoval noviny a teraz je šokovaný, že ho v trezore namiesto peňazí čakal policajt. Takto to predsa nemalo skončiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (222)

Toto je ideálny priestor na zopakovanie si toho, čo áno a čo nie na sociálnych sieťach. Je to ideálny priestor na pozdrav všetkým uchádzačom, ktorí nikdy nedostali pozvanie na pohovor, hoci profesne vyzerali v poriadku. Twitter ale najmä Facebook o nich hovoril niečo iné. Ideálny moment prejsť k veci. Označme Kristínu Kormúthovú za celebritu, aby sme obsiahli nielen ju, ale celú širšiu skupinu a poďme na to. Čiže moderátorka RTVS má zbrojný pas a položila si otázku, prečo nemôže strieľať škodnú, čím myslela, citujem “nedonoseného smradľavého Cigána, ktorý vám z domu kradne 4-metrovú odkvapovú rýnu.” RTVS ju postavila mimo službu a mnoho ľudí si myslí, že to bolo prehnané, v ešte inej realite je dokonca hrdinkou. A tak si tu žijeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
RTVS je u nás jedna z prvých, ktorá  správanie na sociálnych sieťach vôbec  rieši. Pred dvoma rokmi si takto  zafilozofoval Vlado Weiss ml. A viete, čo sa stalo? Absolútne nič.
RTVS je u nás jedna z prvých, ktorá správanie na sociálnych sieťach vôbec rieši. Pred dvoma rokmi si takto zafilozofoval Vlado Weiss ml. A viete, čo sa stalo? Absolútne nič. 

RTVS je u nás jedna z prvých, ktorá správanie na sociálnych sieťach vôbec rieši. Pred dvoma rokmi si takto zafilozofoval Vlado Weiss ml. a viete, čo sa stalo? Absolútne nič.

Kde sa teda stala chyba?

Nuž, keď sa bude tvrdiť, že problém s neprispôsobivými občanmi neexistuje, nikdy nebudem môcť súhlasiť. Naopak, obávam sa, že je to problém, ktorý sa bude v budúcnosti zhoršovať a to najmä v situácii, kedy nikto neprichádza so žiadnym uceleným a dlhotrvajúcim riešením. Navyše, ak by aj prišiel, neexistuje politická vôľa takéto dlhotrvajúce riešenie presadzovať, lebo z neho vyplýva len pokles preferencií alebo ich pokles. Na tomto sa nedá získať, radšej budú všetci pozvoľna hnednúť a čudovať sa, keď ľudia zvolia Kotlebu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň však, keď bude niekto tvrdiť, že riešením problému, s ktorým si inak nevieme rady, je postrieľanie (alebo splynovanie) kohokoľvek (a to zásadne en bloc podľa príslušnosti k spoločenstvu), nebudem súhlasiť ešte viac. Na konci strieľania sú totiž obvykle mŕtvi ľudia, hoci si nie som istý, či to až potiaľto vôbec niekto domyslel.

Nie, na sociálnych sieťach skutočne neexistuje súkromie, aj keď si práve myslíte, že niečo súkromne píšete, dupľom ak ste aspoň ako-tak známou osobnosťou. Vždy, absolútne vždy, sa nájde niekto, kto si vaše myšlienky odfotí, o to viac ak, povedzme, obsahujú kombináciu slov smradľavý, Cigán a strieľať. Neodporúča sa príliš opisovať, ako ste sa včera výborne zabávali, hlavne ak ste práve zavolali do práce, že neprídete kvôli chrípke a neodporúča sa ventilovať svoj hnev z kolegov (špeciálne nadriadených), pretože, teda okrem toho, že je to hlúpe a zbytočné, je to tiež cesta k podaniu výpovede. Jednoduché až triviálne veci, ale ľudia ich stále porušujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak ste však navyše mediálne známou osobou spájanou s konkrétnou značkou (dupľom televíziou a tripľom štátnou), vaša zodpovednosť je omnoho širšia ako zodpovednosť priemerného Jožka Mrkvičku z Moldavy nad Bodvou, t.č. automechanika tamže. Ak ste tvárou televízie, je to v zásade win-win situácia, v ktorej televízia propaguje vás a vy ju reprezentujete. Za to sa vzdávate istej časti súkromia a prijímate povinnosť, že za každých okolností budete dodržiavať istý etický kódex, ktorého podpis je celkom určite spojený s podpisom pracovnej zmluvy. Zvažovanie streľby do ľudí, akokoľvek vyjadrujúce frustráciu, takýmto porušením etického kódexu je celkom určite. Vašou povinnosťou je totiž aj schopnosť uvedomiť si, kedy máte byť ticho. Je to niečo ako nenadávať na nadriadeného, len prispôsobené okolnostiam. Ak niekto poruší pracovnú zmluvu, ďalej jednoducho nie je o čom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje však ešte niečo omnoho dôležitejšie ako triezve zaobchádzanie s Facebookom alebo chochmes, hoci aj ten je vítaný. Tým niečím je spoločenská zodpovednosť. Ak ste totiž moderátorkou, ste verejne známou osobou. Nemyslím si, že je to správne, ale existujú ľudia, ktorí k vám vzhliadajú, počúvajú vás a môžu napríklad preberať vaše názory. Aj vy ste súčasťou formovania verejnej mienky, aj vy nastoľujete témy a tón debaty. A práve preto som presvedčený, že úlohou ľudí, ktorí nejaké slovo majú, je verejný diskurz (na akúkoľvek tému!) kultivovať a nie posúvať ho do extrémov. Na to sú iní a urobia to spoľahlivo.

Ak totiž píšete o strieľaní, môže za tým síce byť emočne labilná situácia, ale nie každý to tak pochopí. O rôznom pochopení toho istého textu by som mohol písať elaboráty. Vždy sa nájde niekto – jednotlivec alebo malá skupina – kto si čokoľvek interpretuje presne tak, ako si to interpretovať chce. Keď totiž na to strieľanie príde, nikdy nestrieľa väčšina, len niekoľko presvedčených jednotlivcov. K ich presvedčeniu prispievajú aj vyjadrenia známych ľudí, ktoré ich legitimizujú. Ako som už spomínal, keď sa strieľa, väčšinou sú mŕtvi. A tam sme sa hádam ešte nedostali.

Mimochodom, aj vy ste si všimli ten posun od “nie som rasista, ale…” ku “pokojne mi hovorte rasista, ale…” ?

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu