Prečo je Gladiator ešte horšia kapela ako Desmod

Autor: Samo Marec | 28.3.2011 o 10:26 | Karma článku: 16,93 | Prečítané:  26049x

Tragédia skupiny Gladiator sa začína tam, kde sa končí tragédia skupiny Desmod a teda pri schopnosti robiť dobrú hudbu. Desmod je hrozný, vytrvalo verklíkovaný všetkými rádiami, hoci nikto nevie prečo a z tohto dôvodu je veľmi pohodlným cieľom kohokoľvek, kto si svoj sluch ctí aspoň tak ako svoje volebné právo. Litánie by sa dali písať, ale ja to zhrniem:

Desmod je zlý, nemá ambíciu vytvoriť nič s aspoň minimálnou hodnotou a trvanlivosťou, navyše som osobne presvedčený, že vytvorenie niečoho takého nie je ani v silách členov kapely. Jednoducho to nevedia a ak si napriek tomu myslia, že tvoria hudbu, ktorá za niečo stojí, celkom prosto sa mýlia. Ľudia sa koniec-koncov mýlia aj horšie a v zásadnejších veciach.

Moje ďalšie presvedčenie: na koncerty takýchto kapiel nikto nechodí, načo by tam predsa kto chodil. To nie sú žiadne idoly, na ktoré roky čakáte a potom sa mesiace tešíte, len trochu modernejšia dychovka s tvorbou variabilnou ako názory Jana Slotu. Preto tie Desmody a iné No Namey namiesto koncertov hrajú na festivaloch od Hornej Dolnej po Veľkú Malú, kde je opitým tínedžerkám jedno, či vrieskajú na Kulyho alebo lokálneho dídžeja. Je totiž leto a majú pivo, čo je kombinácia, ktorá aj najhoršiu hudbu spraví znesiteľnou, navyše si pri troche šťastia ráno nič nepamätáte.

Toto všetko by sa dalo aplikovať aj na Gladiator a dať za článkom bodku, lenže Gladiator, hoc´ rovnako kolotočársky, je iný.

Tak ako sa mojim deťom raz bude zdať neuveriteľné, že kedysi existovali pásky, ktoré dohrali a bolo ich treba pretočiť na začiatok, môže sa zdať neuveriteľné aj to, že Gladiator kedysi hudbu evidentne robiť vedel. To samé o sebe stačí k tomu, aby medzi ním a Desmodom vznikol rozdiel rátaný v hviezdnych rokoch.

Miko Hladký, dnes už pätnásť rokov blonďavý, modrooký a citlivý, kedysi nosil riflovky, mal dlhé vlasy, znel ako Max Cavalera a bol v tom strašne dobrý, až taký dobrý, že sa s celým Gladiatorom dostal na MTV. V dobe, kedy MTV ešte hralo hudbu, sa to dalo považovať za dôkaz toho, že tú hudbu robiť vedia.

Lenže potom sa to stalo: niekto, a ja ich podozrievam všetkých, sa zamyslel a zistil, že je o dosť lepšie, keď po vás vrieskajú spotené a opité mladuchy ako keď to isté robia síce rovnako spotení a opití, ale metalisti. Logika. Rozumiete, nič v duchu spolu s chalanmi v kapele sme to tak začali cítiť, len čistý kalkul. Hneď na druhý deň sa Miko ostrihal, chalani strčili boostre do záložní a za získané peniaze nakúpili synonymické slovníky, aby si sami mohli písať texty o láske a nezneli pritom až tak infantilne ako No Name (čo sa im aj podarilo, rozdiel je badateľný, ale podstatný asi ako počet Kollárových detí).

Nikdy som nebol metalistom, ale je mi jasné, že Miko a spol. sa v rámci ideológie dopustili neodpustiteľnej zrady, lebo bez varovania, s kalkulom trčiacim ako slama z poslanca hokejistu, vymenili (minimálne) európsku slávu v subžánri za lokálny úspech v niečom, čo síce žánrom je, ale svet by bol krajší, ak by ani nebolo.

Presne preto, že Gladiator skladby písať vie, len to už asi pätnásť rokov odmieta robiť, je horší ako Desmod. Že sa práve teraz rozhodol nahrať novú hymnu, hoci ju nikto nepotreboval, je, no ako to len povedať, podlezenie latky, ktorá už aj tak dávno leží v blate. Je to presne rovnako úprimné ako Mikov zasnívaný pohľad, keď spieva o láske a tvári sa, že to myslí naozaj, ale čo už len čakať od niekoho, kto najlepšie pesničky skladal v minulom tisícročí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?