Prečo je dôležité byť dobrým človekom

Autor: Samo Marec | 11.7.2011 o 10:37 | (upravené 11.7.2011 o 22:44) Karma článku: 22,72 | Prečítané:  23163x

Pár rokov viem, že som nikdy tak naozaj neveril v Boha. Ani ako dieťa. Do kostola som chodil v piatok (a občas aj v nedeľu), ale robil som to, lebo som vedel, že ak pôjdem, bude dobre a na to som tiež prišiel len tak, že keď som nešiel, bolo zle. Nikdy som ale neuveril, neprecítil to a vlastne ma to ani netrápilo.

Aj tak som sa začal modliť - v jeden večer, keď som mal asi šestnásť rokov. Babka bola veľmi chorá, rozmýšľal som nad tým, potom som si predstavil, že by mohla zomrieť a potom som sa rozplakal. Uvedomil som si, že nechcem, aby sa to stalo, babky sú predsa na svete nato, aby žili čo najdlhšie. V ten večer som sa teda modlil, lebo mi nič lepšie nenapadlo.

Modlil som sa roky, jeden otčenáš, jeden zdravas a jednu slávu, lebo poznám len tieto tri. Potom som zase prestal, tiež to bude už niekoľko rokov. Nedávalo to zmysel.

*

Toto je môj problém: nedáva mi to zmysel, aj keď si niekedy želám opak.

*

Minulý týždeň v utorok ležala babka na posteli, sklonil som sa k nej, pobozkal ju na jedno líce, na druhé a na ústa, potom som sa rýchlo otočil. Teta Maňa, jej sestra, mi stisla rameno, ale ja som sa už jal do predsiene. Obúvať sa, kým by si niekto, vrátane mňa, všimol, že to nie je ľahká chvíľa. Je jedno, ako dlho sa na to pripravujete, ťažké je to stále rovnako. A nemáte čo povedať.

Niekedy nerozprávam, píšem.

*

V istom bode si starý človek osvojí životnú múdrosť, väčšinou sú to jednoduché vety. Nie rýchlo, povedala babka taxikárovi, keď zastavil. Šiel som prirýchlo?, spýtal sa jej. Nie, nesnažte sa rýchlo žiť, mladý muž, povedala mu a vystúpila.

*

Je čas vychystať sa, povedala o niekoľko týždňov neskôr a dala si zavolať kňaza. Zostarnúť a zomrieť vyrovnane a so cťou je jedna z najťažších vecí.

*

Bol som na to pripravený, takže keď som v piatok videl, že mi volá mama, nemusel som ani dvíhať. Väčšinou si totiž voláme v nedeľu. Bol som práve na ceste na Pohodu. Tých niekoľko dní predtým som cítil, že to bude práve takto. Chcete počuť pravdu? Odľahlo mi. Keď už človek nevládze žiť, keď je unavený, zomrie aj napriek vśetkým liekom.

*

Nezáleží na tom, čo si pamätám, záleží na tom, čo si zapamätám. Dobro, slušnosť a pokoj. Moja babka bola celý život presvedčená o tom, že ľudia k sebe musia byť dobrí.

*

Plakal som v sobotu o piatej ráno, keď Lúčnica vítala Slnko. Začínal sa nový deň a ja som si uvedomil, že je prvý, kedy je na svete o jedného dobrého človeka menej. Lili ma objímala a Miška podávala servítky. Plakal som aj keď Portishead hrali Roads, ale vtedy bola tma a nikto si to nevšimol.

Tak preto je dôležité byť dobrým človekom.

Zbohom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?