Boli sme na výlete v Gáni (a o komárovi)

Autor: Samo Marec | 3.8.2011 o 10:25 | (upravené 3.8.2011 o 11:46) Karma článku: 15,00 | Prečítané:  3532x

Zmyslom života niektorých malých ľudí je stať sa ľuďmi veľkými a popritom znepríjemniť život iným ľuďom, ktorí napríklad až takí veľkí nechcú byť. Často sa totiž stáva, že aj keď je človek veľký, vnútri ostane stále malý. A práve toto majú malí ľudia spoločné s malými komármi: aj malý komár chce totiž byť komárom veľkým a popritom ľuďom znepríjemňuje život. Strašne. Viem, o čom hovorím.

Malý komár sa prejavuje väčšinou v noci, lebo vtedy ho nie je vidieť, zato ho je počuť. Aj toto má spoločné s malými ľuďmi. Jeho piskľavé bzučanie je otravné, o dosť otravnejšie však je, keď ustane, lebo to znamená, že práve neomylne našiel nekryté miesto a vyciciava vás. Swallow and chew / eat you alive / all of us food that hasn't died, spievajú Queens Of The Stone Age v tematickej piesni Mosquito Song.

Snažíte sa chrániť, ale prikrytému vám je príliš horúco, odkryť sa však rovnako nemôžete, lebo viete, že ráno sa zobudíte s presne dvadsiatimi šiestimi uštipnutiami na oboch pažiach spolu. Aby sme boli presní. Nezaspíte teda ani tak, ani tak. Toto je skutočný príbeh a ja verím, že z neho cítite bolesť. Je to peklo, najmä ak trvá tri noci, to aby sme boli opäť presní. Where will you run? / where will you hide? / lullabies to paralyze. Tiež Queens Of The Stone Age.

Čo môžete robiť? O pol štvrtej ráno sa môžete s patričným komentárom a nula naspanými minútami presunúť do vedľajšej izby. Dvere do nej ste nechali otvorené celý deň, to ak by sa komár chcel presunúť pred vami. Nechcel sa, malé tvory sa nepustia, keď raz nájdu svoju korisť. Konečne zaspíte, spúšťate však zároveň sled udalostí. Konkrétne takýto:

Zaspali ste pred štvrtou a teda sa namiesto o ôsmej zobudíte o pol desiatej, takže nemeškáte len na prvý, ale rovno už aj na druhý vlak, ktorým ste sa chceli vybrať do charakteristickej obce Gáň. Ponáhľate sa, takže nezabudnete len sveter, ktorý zabúdate bežne, ale aj kľúče. To, že sveter nemáte, vám na druhý deň dá celkom dobrú zámienku na to, aby ste si navrávali, že ste chorý. To, že nemáte kľúče, dá ešte v ten deň večer zámočníkovi celkom dobrú zámienku na to, aby prišiel, trikrát buchol kladivom a vypýtal si štyridsať eur. Pozdravujem a ďakujem. Ale viac pozdravujem.

Vlak stihnete, potom strávite štyridsať minút na stanici v Trnave, až nakoniec vystúpite v Gáni, obci hneď za Sereďou. Otázka prečo by ste tam vystupovali nie je celkom namieste, pozrime sa radšej, čo by o obci Gáň napísala Lonely Planet, keby mala Lonely Planet dôvod o obci Gáň niečo napísať:

Obec Gáň, ležiaca v bezprostrednej blízkosti obcí Nebojsa a Opoj, je charakteristická svojou charakteristickosťou. Disponuje obecným úradom a kultúrnym domom, školou a poštou, futbalovým ihriskom a kostolom. Kostol má vežu obitú plechom. Pochádza z dvanásteho storočia. Kostol, nie plech.

V obci sa nachádzajú tri až štyri ulice, všetky ukončené kukuričným poľom. Na poli sa dá zahliadnuť jeden strom. K dispozícii je jedna krčma s názvom Nagano, v ktorej je lacno. Kofola a čaj stoja spolu euro sedemdesiat. Čaj majú zelený. V sobotu poobede je krčma prázdna až do času, kedy štamgasti prídu na pivo a iní štamgasti začnú hrať automaty. Tí pivo väčšinou nepijú. Terasa sa nachádza, toľko o nej možno povedať.

Na obecnom štadióne pôsobí FK Slovan Gáň, ktorý sa v čase návštevy chystal na zajtrajší priateľský zápas s Veľkou Mačou. Pozývali naň plagáty rozvešané v krčme, ktorá sa namiesto kultúrneho domu zdá byť centrom spoločenského života obce. Krídelníka futbalového oddielu sme spoznali osobne, keď krčmu navštívil. Svoje auto demonštratívne zaparkoval krížom cez cestu, čo v prejazde bránilo presne jednému autu počas troch hodín. Stlačil centrálne a vstúpil dovnútra, čiže pre tento deň zrejme došoféroval. Dlhé vlasy mal upravené.

Krídelník sa dá pokladať za ekvivalent holohlavých mužov v ružových tričkách, ktorí sú k nahliadnutiu v nákupných centrách ľubovoľných miest. Rozpoznať ich možno podľa toho, že ich sprevádza blondína s kabelkou a okuliarmi. Muži spravidla nesú na rukách malého psíka, ktorého si spoločne kúpili, lebo ona sa ešte na deti necíti. Okrem iných vecí, ktoré holohlavý muž nemá veľké, nemá v tomto veľké slovo. Dĺžka psíka sa obvykle rovná šírke mužovho krku.

V obci je zastávka, ktorá poskytuje autobusové spojenie. Cestovný poriadok sa v blízkosti nenachádza. Vlakové spojenie zabezpečuje vlak, ktorý v jednom smere odchádza pravidelne dve minúty a v druhom šesť minút po celej hodine. Lístky si možno zakúpiť v staničnej budove, ktorá je stará a ošarpaná, ale Soňa vraví, že je pekná a Soňa je múdra, tak pre mňa - za mňa, nech je teda aj pekná. Soňa si ďalej praje pozdraviť výpravcu.

Prirodzenou dominantou obce je priemyselný park, ktorý vzniká za koľajnicami, veľkosť obce prekonáva odhadom desaťkrát a je do budúcnosti prísľubom toho, že to všetko zodpovedne - zato však úplne - sprzní.

Toľko Gáň.

Komára som včera konečne zabil. Nemám rád takých, ktorí sú malí, snažia sa byť veľkými a popritom znepríjemňujú život ostatným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?