Môj život s babrákom

Autor: Samo Marec | 12.6.2012 o 17:18 | Karma článku: 21,03 | Prečítané:  5165x

Život pred každého z nás stavia množstvo situácií, ktoré optimisti nazývajú výzvami a realisti problémami. Príjemné na nich, teda ak ste babrák, je, že poskytujú množstvo príležitostí, ako niečo pokaziť, zničiť, nedokázať alebo nestihnúť, ako v niečom zlyhať, prípadne sa do toho vôbec ani nepustiť.

Babrák a dochvíľnosť

Situácia: Babrák sa má v určitom čase s niekým stretnúť. Koeficient zbabrania, štandardne sa pohybujúci okolo jedna k jednej, výrazne stúpa, ak ide o stretnutie pracovné, ráno a navyše s niekým veľmi dôležitým. Vtedy má babrák už vopred prakticky istotu, že to nevyjde.

Zápletka: Čiže sa babrák zobúdza, s pocitom, že zaspal vybehne do kuchyne, kde mu letmý pohľad na hodiny prezradí, že o šesť minút má byť niekde úplne inde. V tom ho hneď o minútu utvrdia kolegovia, ktorí mu len pre istotu volajú, aby si overili, že je už na ceste.  Babrák odpovie, že teoreticky vzaté už na tej ceste je, beží do kúpeľne, kde si za dve minúty umyje hlavu a za ďalších dvadsať sekúnd ju vyfénuje. Kým vyberá oblečenie, volá si taxík. Zároveň s oznamom, že bude trochu meškať, si obúva topánky a vybieha z bytu, radostne zabuchujúc kľúče vnútri. Na stretnutie sa prirúti práve v momente, keď sekretárky končia s podávaním kávy, takže je jeho meškanie považované za príjemné spestrenie.

Dôsledok: Babrák s profesionálnou istotou prezentuje power point, ktorý práve vidí prvýkrát v živote. V polovici si všimne, že má napríklad rozopnutý rozporok a zvyšných desať minút prezentácie strávi premýšľaním nad tým, ako si ho nenápadne zapnúť . Taxík mu nikto nepreplatí a návrat z práce oslávi tým, že zámočníkovi daruje dvadsať eur za tri údery kladivom.

 

Babrák a cestovanie

Situácia: Cestovanie na vzdialenosť väčšiu ako dve zastávky ponúka babrákovi nekonečné možnosti na komplikovanie záležitostí. Je to situácia, v ktorej sa babrák cíti skutočne pohodlne a povedome.

Zápletka: Skúsme si napríklad predstaviť, že babrák ide na vlak s pohodlným polhodinovým náskokom. Pred stanicou si dá cigaretu, v jednom stánku si kúpi noviny, skontroluje čas, áno, má ešte pätnásť minút, tak si v druhom vystojí rad a dostane bagetu. A vtedy nastane zlomový moment. Kráčajúc na perón vidí babrák pohybujúci sa vlak i sa zamyslí. Pohybujúci sa vlak, hm, hm, to je ale zvláštne. Prečo by vypravovali iný vlak z tej istej koľaje, keď odtiaľ o päť minút odchádzam ja? Hm, hm, to je ale SKUTOČNE zvláštne. A tie farby, ktoré má, ak by som nevedel, že ten môj odchádza až o päť minút, skoro by som aj povedal, že to je on. Hm, hm.

Dôsledok: Presne o tridsaťosem sekúnd dvíha babrák telefón, aby človeku na druhej strane linky oznámil, že vlak zmeškal, lebo akosi, z jemu bližšie neznámych príčin, bol odchod o desať minút skôr, ako si on myslel. A to aj napriek tomu, že sa v priebehu dňa osemkrát pozrel na lístok, aby si overil, že vlak stihne. Náklady sa v tomto prípade obmedzujú na 18 eur za prepadnutý lístok.

 

Babrák a cestovanie II.

Situácia: Babrák je však aj človek zodpovedný a preto sa napríklad s predstihom chystá na dovolenku. Ak je povedzme odchod plánovaný na nedeľu, začne sa baliť už vo štvrtok, lebo, vedomý si svojho babráctva, vie, že ho čaká množstvo problémov. Pomerne kľúčovým sa ukáže hneď prvý z nich a síce nájdenie pasu.

Zápletka: Babrák začne hľadanie na miestach, kam by ho odložil, keby ho chcel hneď nájsť a pokračuje na miestach, kam by ho odložili normálni ľudia. Potom už hľadá všade a zhruba v polovici druhého dňa svojim spolucestujúcim  oznamuje komplikáciu. Následne hľadajú všetci a všade a ešte následnejšie posúvajú odjazd o tri dni.

Dôsledok: V pondelok ráno stojí babrák na polícii, kde zanechá nie nepodstatnú sumu a vyhrážku, že nabudúce mu budú zrátané všetky stratené pasy (dva, z toho jeden ukradnutý) a občianky (tri) a na oddelení nechá rovno polovicu výplaty. Prvých niekoľko dní dovolenky navyše priatelia trávia sústavným zazeraním, ale to tiež len do momentu, kým zistia, že babrák zabudol doma aj polovicu stanu. Potom už len rezignovane mávnu rukou. Babráci bývajú v spoločnosti všeobecne obľúbení.

 

Záverom

Bolo by však chybou domnievať sa, že babrák svoju schopnosť vytvárať na počkanie problémy vníma ako hendikep. V Tatrách napríklad už pred rokmi vzniklo podzemné hnutie Babrak4life, ktoré združovalo ľudí so zmyslom pre nezmysel. Jeho cieľom bolo povedať všetkým, ktorí boli ochotní počúvať, že hoci životný štýl babráka patrí medzi zložitejšie, považujeme ho za poslanie a hodláme sa ho držať. Ako to už chodí, počúvať nechcel nikto. Veď vravím, babráci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?