Ako prežiť dovolenku v Taliansku

Autor: Samo Marec | 7.9.2012 o 11:17 | Karma článku: 20,23 | Prečítané:  15472x

Videl som Benátky, Bolognu, Florenciu, Pisu, Janov (aj keď len trochu) a pochodil som Sardíniu. Možno o tom napíšem. Kým som sa, ako správny slovenský milionár, vrátil Ryanairom do Bratislavy, strávil som v Taliansku dvanásť dní, čo ma kvalifikuje na spísanie nasledovného. Okrem toho je tento článok takou hyperbolou, že to takmer ani nemusím zdôrazňovať.

Bytie Talianom nie je otázkou príslušnosti k národu, ale životným postojom. Ako Talian ráno vstanete a meškáte. Meškanie je totiž pôvodom z Talianska. Hrom do toho! poviete si a zbehnete dole schodmi. Po tomto výkone usúdite, že ste sa pre dnešok ponáhľali akurát dosť, čiže spomalíte, zvoľníte, ba priam ustrniete a takto následne prežijete celý deň.

Ten deň nevyhnutne začínate croissantom, kávou a novinami, až kým nezistíte, že ste zhodou okolností v práci, takže by bolo vhodné porozprávať sa s kolegami. Rozprávate sa teda (káva), témami sú Berlusconi a futbal v ľubovoľnom poradí a už je pomaly aj obed. Idete teda na obed. Káva.

Ste unavený a aj keby ste neboli, nastáva siesta. Ľudia si zaslúžia siestu. Nič nerobíte, ale môžete rozmýšľať nad Berlusconim alebo futbalom. Návrat do práce. Káva, káva a káva. Busy, busy, busy, píše Vonnegut vo svojej knihe Kolíska a nikdy to nemyslí príliš vážne. Každopádne sa blíži koniec a vy ste sa úspešne prepracovali k fajrontu, ktorý oslávite kávou a môžete vyraziť na kávu s priateľmi. Byť Talianom je ťažké, ale niekto to robiť musí.

Case in point:

Reštaurácie väčšinou otvárajú medzi pol siedmou - siedmou večer. Je trištvrte na osem. Idete do reštaurácie, takej lepšej. Je zatvorená, otvárame o ôsmej, dozviete sa. Vrátite sa po ôsmej. Je zatvorená, otvárame o ôsmej, dozviete sa. Je osem preč, hovoríte. Aha, pozrie sa na vás udivene. Nemám hodinky, vieš ako, odpovie pokojne.

Ako Talian máte auto. Síce menšie, ale máte. A máte aj skúter. Niečo z toho využívate pri každej príležitosti, lebo, ak ste chlap, je symbolom viete čoho a ak ste žena, aj do toho supermarketu sa nejako dostať musíte. V Taliansku existujú dopravné predpisy, teda sa to o nich povráva, hoci ich nikto ešte nevidel. Vy trávite svoj čas ich porušovaním. Klaksón je komunikačný prostriedok, ktorým môžete vyjadriť hnev, rozhorčenie, zlú alebo dobrú náladu, radosť zo stretnutia alebo víťazstva. Občas, hoci zriedkavo, ho môžete použiť aj ako výstrahu v doprave. Smerovky, naopak, nepoužívate.

Ako Talian nemusíte vedieť cudzie jazyky, lebo celý svet vie po taliansky, ale zato máte vkus, alebo ste o tom aspoň presvedčený. V skutočnosti módu možno sledujete a robíte to aj ako chlap, ale ponaučenie si z nej neberiete. Obliekate sa gýčovo a ak náhodou kopírujete vkus televíznych hviezd (je dosť možné, že to robíte), váš štýl hraničí nie s nevkusom, ale priamo s urážkou.

Toto - a teraz bez akejkoľvek irónie - je nechutné: talianska televízia o vkus ani nezavadila a prekypuje útokmi na mužskú prvú signálnu. Sexizmus kvitne, úlohou moderátorky je mať plný výstrih, vyzerať ako druhotriedna pornohviezda a popritom vedieť povedať tri súvislé vety. Napriek tomu to mnohé robia ochotne a dokonca od toho odvíjajú aj nejaký spoločenský status. Niežeby ma to prekvapovalo, je to len nechutné, najmä teda ak dávame Taliansko a vkus do jednej vety.

Lenže prečo to siliť a byť hneď vážny, všakže.

Keď sa tak človek pozrie, vidí tie pamiatky, tých turistov, (ten neporiadok), tie autá, tie diaľnice a ten životný štýl, povie si, že to Taliansko je napriek všetkému tam, kde by sme chceli byť aj my, hoci trhy ukazujú, že je tam, kde by sme byť nechceli. Hoci ktovie. Aj my sme totiž tam, kde sme nikdy byť nechceli a tam, kde sme vždy chceli byť, tak tam sme neboli ešte nikdy. V Taliansku majú socialistov, Berlusconiho, komunistické strany hneď tuším dve, novú vládu v priemere každý rok a nikoho to netrápi. Dokonca to vyzerá tak, že to nikoho trápiť nebude, ani keď im to celé padne na hlavu. Práve bude totiž siesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?