List Karolovi: Keď politici stavajú máje

Autor: Samo Marec | 3.5.2013 o 10:19 | (upravené 3.5.2013 o 12:06) Karma článku: 16,60 | Prečítané:  17018x

Nazdar Karol, vieš, že Ti bohužiaľ píšem len keď sa stane niečo trápne alebo smiešne a teraz sa stalo oboje. Je totiž máj a s ním sa spája stavanie májov, ktoré však už takmer nikto nestavia a tak sa o to, aby táto bohumilá tradícia nevyhynula, starajú politici, lebo oni sa tak všeobecne starajú najmä o občianske dobro.

Každému je to, samozrejme, pomerne jedno. Ak by politik máj nepostavil, ľuďom by sa nič nestalo, ale skús si predstaviť, čo by sa stalo jemu: vždy sú predsa nejaké voľby a ak aj nie, kampaň pred ďalšími voľbami sa začína na druhý deň po voľbách predošlých. A o ňom, o politikovi, ktorý je vo svojom vlastnom  vesmíre jednotkou dôležitosti, by sa v tejto zúriacej predvolebnej kampani napríklad tri dni nič nepopísalo! To nemôže dovoliť, tak stavia máje.

Toto je vratká plocha, lebo tu u nás človek nikdy nevie, kedy sa ho taký politik rozhodne zažalovať len preto, že si ho dovolí prirovnať k inému politikovi, ktorého ten prvý politik nemá rád. Takže žiadne mená, len, preboha, žiadne mená. Politik 1 a Politik 2.

Politik 1 kandiduje na funkciu a tak máj jednoducho postaviť musí. Postaví ho, prizve k tomu folklórny súbor, pripraví občerstvenie aj nápoje zadarmo, lebo ľudia to tak majú radi a tiež preto, že inak by tam nikto neprišiel. Viac ako ten politik ľudí totiž zaujíma to, že je to zadarmo, len mu to nesmieš povedať.

Lenže chyba lávky. Máj Politika 1 môže na tom mieste stáť len obmedzenú dobu, po ktorej ho má odstrániť, čo samozrejme nespraví. Nechá ho tam a tak ho odstrániť dá primátor toho mesta, o ktorom hovoríme. Predbehol ho totiž Politik 2, ktorý si to isté miesto už skôr vyárendoval pre svoj vlastný máj.

Politik 2 na funkciu nekandiduje, lebo už je dosť vysoko, ale ten máj tiež postaviť musí, aby v tej funkcii ostal. Postaví ho, prizve k tomu folklórny súbor, pripraví občerstvenie aj nápoje zadarmo, lebo ľudia to tak majú radi a tiež preto, že inak by síce nejakí prišli, ale takto ich príde viac.

Že som o oboch napísal to isté? Nuž, zrejme preto, že obaja to isté robia. Obaja sú politici, ktorí tie máje nestavajú z úcty k tradíciám, hoci to v povinných tlačových správach určite obaja tvrdia. Robia to preto, aby si ľudia, keď zas budú nejaké tie voľby, spomenuli, kto im dal zadarmo najesť. A súbor spieval tiež pekne.

Od Politika 1 by v takejto situácii bolo rozumné uznať, že to niekto tam uňho fakt pokašľal a že mu to Politik 2 jednoducho vyfúkol, lenže to by Politik 1 nebol politik. Namiesto toho vyrazí do spravodlivého boja (lebo ľudia si máje zaslúžia) a začne vykrikovať, že Politik 2 si chce sprivatizovať už aj národné tradície, hoci pravdivé vyhlásenie by znelo skôr tak, že Politikovi 2 sa národnú tradíciu podarilo sprivatizovať lepšie a na dlhšiu dobu ako jemu a on je fakt naštvaný, lebo má tú kampaň.

V tejto fáze však už racionalita ide bokom, stojaci máj sa totiž stáva životným poslaním Politika 1. Vyťahuje tromf. Máj si postaví. Na súkromnom pozemku, tam, kde nikoho nezaujíma. Ale postaví. Víťazí. Vo svojej hlave. Mesto má dva máje, ani na jednom nezáleží, ale zase ľudia sa dvakrát zadarmo najedli. Že je to padnuté na hlavu? Ukrutne. Že sú smiešni? Podľa mňa strašne, ale to politici bývajú často.

Ako však vidíš, Karol, stavanie májov je veľmi dôležité. Verím preto, že v tejto oblasti je u Teba všetko v poriadku a keď sa Ti ten Tvoj máj podarí vztýčiť, nerobíš okolo toho taký krik.

Samo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

ŠPORT

Dúbravkova cena rapídne stúpla. Môže skončiť v Liverpoole?

Slovenský brankár splnil všetky očakávania vysoko nad plán.


Už ste čítali?