List Karolovi: Žiť v krajine, v ktorej sa kradne

Autor: Samo Marec | 13.6.2013 o 21:06 | Karma článku: 18,33 | Prečítané:  23976x

Nazdar Karol, dnes naobed som volal s bývalým kolegom od susedov, ktorí sú aj našimi bratmi, ak s nimi práve nesúťažíme v jednom z dvoch kolektívnych športov. V tých ostatných nám to je jedno.

Aj keď bývalý, je to jeden z tých vzácnych kolegov, s ktorým ma spája viac než len to, že sme sa náhodou na obmedzený čas ocitli v spoločnom priestore a tak musíme hľadať čo najmenej konfliktný spôsob, ako ten čas stráviť. Plánovali sme teda pivo v Prahe, ktoré sa nikdy neudeje a výlet na Zelené pleso, ktorý sa udeje omnoho skôr. Keď sme to tak všetko prebrali (má sa dobre, ja tiež, tak o čom budeme, keď sa človek nemá na čo sťažovať, je to celkom nuda), spýtal som sa ho, čo sa to u nich vlastne deje.

Od rána sa totiž v tej krajine rozbehla veľká policajná akcia, v rámci ktorej zatýkali politikov, lobistov, úradníkov, skrátka verejne činné osoby a to bolo natoľko nečakané, že doteraz nikto nevie, čo to má vlastne znamenať. Všetci sú v šoku, verejnosť preto, že to nečakala a politici tiež preto, že to nečakali, aj keď tá verejnosť sa na rozdiel od nich teší, povedal mi ten môj kolega.

Povráva sa kadečo, Karol. Že sa len jedna skupina pomstila druhej, že sa kmotor nahneval na kmotra, ale prašť jako uhoď. Ak v tej krajine majú komtrov a skupinky, korupciu, úplatky a klientelizmus, treba s tým niečo zásadné robiť! Potvrdí ti to desať z desiatich politikov, ktorí sa uchádzajú o tvoj hlas, tak to musí byť pravda. Nešťastná to krajina, ktorá sa borí s takýmito problémami, hovorím spoza hranice, z kráľovstva poctivosti.

Chápeš, Karol, to je čistá logika. Aj my predsa máme políciu a zásahovú jednotku, máme zákony a súdy, máme prokurátorov, aj keď toho generálneho nemáme, ale to je čistá náhoda. Ak by bolo treba zasiahnuť, všetko máme, napriek tomu ešte žiadna veľká, stredná a ani priemerne šikovná malá ryba zatknutá nebola. Logicky z toho vyplýva, že korupcia u nás neexistuje. Všetci vyššie vymenovaní s ňou predsa majú bojovať, to je ich poslanie, ich jediná úloha a oni si ju určite plnia, lebo ak by to nerobili, nerobili by vlastne nič a boli by čo? No zbytoční.

A oni zbytoční nie sú, je to vidieť, keď sú v akcii. Občas sa totiž aj u nás nejaké to drobné podozrenie vynorí a oni ho poctivo vyšetria. Národ sa síce chvíľu domnieva, že sa kradlo, noviny chvíľu podozrenie živia, ale tí, na ktorých záleží, vždy dôjdu k rovnakému výsledku: minister vyhlási, že je to mediálna kačica, polícia vyhlási, že sa skutok nestal, prokuratúra nezačne trestné stíhanie a ak by aj náhodou áno, súdy obvineného oslobodia. Keďže si všetci plnia svoje úlohy a robia to poctivo, vyplýva z toho, že korupcia neexistuje. Ak by predsa existovala, niekoho by potrestali, logiku neporazíš, Karol. Bezchybná republika, koľké šťastie! No majú sa takto niekde inde na svete? No nemajú!

A keď tak človek to šťastie precíti, o to viac je mu smutno pri pohľade ku susedom. Pred dvadsiatimi rokmi sme sa rozdelili a zatiaľ čo my sme za ten čas vybudovali jednu veľkú poctivú spoločnosť, oni musia zatýkať. Musí to byť hrozné, žiť v krajine, kde sa kradne. Ani predstaviť si to neviem. Ešte to by nám chýbalo, správne poznamenal jeden politik, keď sa ho na to spýtali.

Drž sa,

Samo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?