Pár slov pre pravicu

Autor: Samo Marec | 19.6.2013 o 10:01 | Karma článku: 20,82 | Prečítané:  34362x

Na jazyku to mám už dlho, ale kedy to napísať, ak nie práve teraz, keď máme nového prokurátora. Vrátili sme sa do roku deväťdesiateho piateho, sme späť pri Mečiarovi a zrazu je poplach. Zrazu, keď už je neskoro, sa vedia aj všetci opoziční poslanci pred kameru postaviť a naozaj rozhorčene povedať, že sú naozaj rozhorčení. Žiaľbohu je to zároveň asi tak všetko, čo môžu a navyše si za to môžu aj sami. Sled udalostí, ktorý viedol k Čižnárovi, má totižto pravicu zapísanú v rodnom liste.

To pravica a nie Fico dokázala nezvoliť Čentéša a spraviť z toho divadlo, pri ktorom sa aj jej volič cítil trápne.

To Janiš z SDKÚ a nie Fico dokázal s úplnou vážnosťou navrhnúť Trnku, ktorý odvtedy robí všetko preto, aby bolo jasné s kým máme do činenie pre prípad, že by to nebolo dosť jasné predtým.

To ten istý Janiš a nie Fico dokázal povedať, že jediným Trnkovým problémom je, že ho každý pozná, inak je to vlastne fajn človek.

To Dzurinda a nie Fico dokázal prekvapene zdvihnúť obočie a povedať, že nerozumie hystérii, ktorá okolo toho vypukla. Možno teraz už rozumie o niečo viac.

To pravica a nie Fico povalila vládu. Je úplne jedno, či na vine bola SaS svojou tvrdohlavosťou alebo SDKÚ svojimi intrigami, spravili to oni.

To pravica vložila Ficovi túto krajinu do rúk, pamätníci potvrdia, že o ňu nemusel nijako veľmi bojovať.

To pravica a nie Fico kalkulovala, ako byť so Smerom vo vláde.

To pravica a nie Fico môže za jej absolútne zbabranú predvolebnú kampaň. SDKÚ sa do poslednej chvíle tvárila, že u nich Gorilu nikto nečítal a SaS si myslela, že kampaň stojí a padá na Grécku ešte aj vtedy, keď aj priemerný krčmový analytik videl, že sa jej ťažisko presunulo do ZOO.

To pravica a nie Fico je zodpovedný za jej katastrofálnu porážku vo voľbách.

To pravica a nie Fico od tých volieb robí všetko preto, aby katastrofálnu porážku predĺžila a prehĺbila.

To pravica a nie Fico môže za to, že sa jej voliči od nej odvrátili a niektorí z nich, mňa nevynímajúc, sa tak trochu hanbia, keď sledujú tých, ktorí by ich mali reprezentovať.

No a po tomto všetkom príde Figeľ a apeluje na občanov, aby sa zapájali, aby protestovali a aby si uvedomili, kam do Mečiara sa to Slovensko dostalo, lebo generálnym prokurátorom je zrazu niekto, komu cestu celá pravica vydláždila. Aby sme si rozumeli, absolútne nespochybňujem, že zvolenie Čižnára je parádnou fackou právnemu štátu, len nech sa netvária, že sa to všetko len tak akosi stalo, nikto za nič nemôže a ak aj áno, tak za to môže Fico.

Na konštruktívnejšiu tému: na Slovensku dlhodobo veľká časť obyvateľstva inklinuje k jednoduchším rečiam a riešeniam a silnejšiemu štátu. Táto väčšina zatiaľ vždy stačila na volebné víťazstvo a za normálnych okolností aj vytvorenie vlády. Keď sa to tak nestalo, bolo to výsledkom skôr náhody (rozštiepenie SNS pred voľbami 2002) alebo výraznej voličskej mobilizácie (1998 a 2010).

Pravica navyše dokázala mobilizovať aj ideou a to nielen svojich voličov, ale aj ľudí, ktorí by inak nevolili. Vecí, na ktorých sa dalo stavať, bolo po Mečiarovi dosť: OECD, NATO, EÚ, Schengen, euro, hospodársky rast, to všetko boli univerzálne platné ciele, ktoré presahovali tradičnú voličskú základňu pravice. Vyčerpali sa a minuli. Dosiahli sme ich a na ich mieste ostalo prázdno. Nikde sa nečrtá nič, čo by ulahodilo nášmu kolektívnemu mozgu, ktorý si zvykol na veľké úspechy. Namiesto nich je čas na každodennosť a tá je ubíjajúca. Navyše kríza.

Vyčerpala sa navyše aj pravica samotná, ale zatiaľ čo kríza osobností a ideí je cyklicky povedzme normálna vec, za to, že sa z jej niekdajších voličov stali nevoliči, môže sama. Hlasy totiž nestratila preto, že by sa Fico stal lepším, ale preto, že jej voliči prestali veriť - to ona sama znechutila ľudí až do úplného nevolenia. Prestala ich vnímať a rozumieť im, príliš sa im vzdialila a nakoniec už bola len sama pre seba a svoje záujmy. Verila, že ju ľudia budú voliť zo zotrvačnosti a oni to aj dlho robili, až ich to nakoniec prestalo baviť, čo sa dá lapidárnejšie povedať aj tak, že keď sa pozreli a videli tie tváre, jednoducho ich už voliť nedokázali. To nie je probém roku alebo dvoch ale proces, ktorý trval celé obdobie.

Pravica potrebuje ich dôveru získať späť, existuje totiž obrovské množstvo ľudí, ktorí vyslovene čakajú na to, kedy im niekto konečne ponúkne niečo, čo sa bude dať voliť. Niečo iné ako reči o zlom, zlom, zlom Ficovi, najmä ak pravica dlhé roky usilovne pracovala na tom, aby rozdiel medzi ním a sebou zotrela. Netvrdím, že neexistuje, len ho mnoho voličov prestalo vnímať.

Množstvo ľudí čaká, kedy im bude niečo ponúknuté a bude to niečo ucelené, niečo, čomu sa bude dať veriť. Očakávajú víziu prezentovanú dôveryhodnými ľuďmi, s ktorou sa budú môcť stotožniť. Lebo stotožniť sa chcú, tí voliči zo dňa na deň nezmizli, len neveria. Čakajú na ponuku, ktorá im aspoň sľúbi, že z tejto krajiny spraví o niečo menší nezmysel, lebo momentálne je to nezmysel obrovský a nový generálny prokurátor je toho dôkazom. Ale aj na jeho začiatku bola pravica.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Ženské telo nepatrí fašistom (píše Michal Havran)

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

ŠPORT

Dúbravkova cena rapídne stúpla. Môže skončiť v Liverpoole?

Slovenský brankár splnil všetky očakávania vysoko nad plán.


Už ste čítali?