Ako Topky.sk dehumanizujú

Autor: Samo Marec | 20.6.2014 o 13:24 | (upravené 20.6.2014 o 15:22) Karma článku: 11,55 | Prečítané:  58751x

Dnes ráno sa na Topkách objavil článok s nadpisom Párik si to rozdával pred deťmi priamo na ulici: Perverzné divadlo ukončili až policajti. Výkričník, pochopiteľne. Celé to uvádzal veľký nápis VIDEO, ktorý prípadného čitateľa ubezpečoval, že ak by jeho fantázii neučinil zadosť titulok, vnútri nájde nahrávku, ktorá mu to všetko vynahradí. Článok medzitým zmizol, ale internet si ho pamätá.

Ešte predtým, než vôbec prejdeme k tomu, čo vo videu bolo v skutočnosti, dalo by sa rozčúliť nad tým, že hoci je hlúpe od bulváru očakávať akúkoľvek úroveň, súlož priamo na titulke je možno predsa len trochu za čiarou. Keby. Keby práve súlož nebolo to, čo čitateľov toho článku láka. Ak naň totiž kliknete, sotva sa môžete vyhovárať na to, že ste čakali katalóg, lebo si práve zariaďujete novú kúpeľnu. Nie. Čakali ste sex. Vaša vec, vaša úroveň, portálov s podobným a kvalitnejším materiálom je plno, ale môžete si ho pozerať aj na Topkách.

 

 

Čo však v skutočnosti vo videu bolo, bolo znásilnenie. Znásilnenie. Nie dobrovoľný sex, hoci aj na verejnosti, ale situácia, v ktorej muž použil násilie, aby sa ukojil na žene. Jeden z najhorších zločinov vôbec. Nie, video som nevidel, nemal som naň odvahu ani žalúdok, ale nielen podľa popisu článku (o ňom neskôr) krik tej ženy bolo počuť široko-ďaleko.

Napriek tomu bol sprievodný komentár, povedzme, zľahka ironický. Násilný akt nazval “sexom na verejnosti”, “perverzným divadlom”  a dokonca “erotickou show,” hoci všetky tieto tri slovné spojenia majú úplne iný význam.

A teraz kľúčový moment. Tí ľudia boli Rómovia.

V hypotetickej situácii, kde by objektom rovnakého článku Rómovia neboli, by to bol odsúdeniahodný čin – každý by predsa videl, že žene muž robí niečo, čo si ona neželá. Čitatelia by sa spravodlivo rozčúlili, muža by odsúdili a redaktora pravdepodobne takisto, pretože nikto predsa nechce vidieť v takejto situácii niekoho, s kým sa dokáže stotožniť. To všetko je však hypotetická situácia. Taký článok by nikdy nevznikol – bol by príliš zvrátený aj na redaktorov Topiek, príliš mnoho ich čitateľov by sa cítilo dotknutých. Povedané inak, nebol by zaujímavý.

 

V reálnej situácii, kedy sú aktérmi Rómovia, sa však video stáva hodnotným materiálom. Portálu zabezpečí kliky a ľuďom dá možnosť vyventilovať si to najhoršie, čo sa v nich skrýva. Nemusíte si ani pozerať diskusiu, ktorú museli zrušiť ešte predtým, ako zrušili celý článok, lebo – no kto by to už len povedal – bola plná nenávisti. Určite ich to šokovalo, všakže.

Za chvíľu času by stála návšteva do hlavy autora toho článku. Niekto natočí a zavesí na internet znásilnenie, ktoré je síce odpudzujúce ale zároveň aj cool, lebo veď sú tam Cigáni, a redaktor ho nielen preberie a zavesí na web, ešte ho aj opíše ako takú malú kuriozitku. Zatiaľ nie je isté, odkiaľ video pochádza, napíše a ďalej nerobí nič. V tom vyššie spomenutom hypotetickom prípade by inak vyzeral nielen nadpis, ale aj celý článok. Nehovoril by o erotickej show ale o hroznom čine, ktorý by vykonal nie muž ale zver. Na záver by bola výzva Poznáte jeho alebo ju? Ak áno, dajte nám vedieť a aféra by žila ešte niekoľko dní alebo aj týždňov, ak by bola vôľa. Je to predsa skvelá téma. Ak totiž vôľa je, aj bulvár dokáže crowdsourcingom pomôcť a aspoň trochu si pred čitateľmi poľudštiť tvár. K dispozícii má čitateľov, ktorí túžia po pocite, že pomohli.

Nič z toho sa však nestalo: informácie v článku svedomito ostali v odľahčene ironickej rovine, predložili kuriozitku pre pobavenie/zhnusenie čitateľov (na Topkách sú to často totožné slová) a tam aj skončili. Keď bulvár pátra alebo odsudzuje – a on to robiť vie veľmi efektívne - používa úplne iný slovník. Tu sa však empatie, ak vôbec, nájde tak za jeden dobre ostrihaný nechet. A to je na tom celom najdesivejšie. Absencia empatie k obeti.

 

Základná dilema totiž znie takto: buď sme všetci ľudia alebo nie sme a ak sme tak je rovnaký čin rovnako odsúdeniahodný bez ohľadu na to, na kom bol vykonaný. Ak nie sme, je povedané všetko. Dehumanizácia, mimochodom jeden z krokov v každom mechanizme genocídy, je totiž extrémne nebezpečná, škodlivá a hrozná vec, ktorá ešte nikdy neskončila dobre, pretože jednoducho žiaden dobrý koniec nemá. Vybranú etnickú, náboženskú alebo akúkoľvek inú skupinu vždy podľa jednej jej charakteristiky generalizuje a postupne ju zbavuje ľudských vlastností. Netreba sa oháňať len Hitlerom, aby bolo jasné, že v ďalšom kroku skupina zbavená ľudských vlastností prestáva patriť medzi nás ľudí a miznú zábrany pri zaobchádzaní s ňou.

Najhoršie na dehumanizácii je, že neprebieha zo dňa na deň. Ráno sa nezobudíte a váš sused sa cez noc nestane vašim nepriateľom. Postupuje plazivo, nenápadne a keď si zaberie jedno teritórium, krok späť urobí len ťažko. Na Slovensku postupuje už niekoľko rokov a nie, Topky ju nespôsobili, ale práve takýmito článkami k nej výrazne prispievajú. Desivé je, že ju prijíma alebo podporuje čoraz viac ľudí, pre ktorých už Rómovia prestávajú ľuďmi byť. Nie, nevolia všetci Kotlebu, ale na tomto sa dokážu zhodnúť.

Dospeli sme do štádia, kedy bulvárny plátok zavesí video znásilnenia, ktorému sa prizerá dieťa, ironicky ho okomentuje a nestane sa nič. Lebo Rómovia. Neviem, či v slušnej, ale určite v krajine s inak nastavenou latkou spoločenskej diskusie by redaktora bleskovo prepustili, portál by sa ospravedlnil a azda aj reklamní partneri by zvážili ďalšie umiestňovanie svojich produktov. Lebo ak sa nedohodneme, že je to za čiarou, ak tú čiaru nenakreslíme (aspoň) tu, môžeme dehumanizovať ďalej a potom sa čudovať, čo sa to, doprdele, stalo.

Ak vám vadí spôsob, akým Topky informovali, svoj podpis môžete pridať tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?